Вітаю всіх відвідувачів блогу!

Тиск газів

Тиск газів

              Ми вже знаємо, що гази, на відміну від твердих тіл і рідин, заповнюють весь посудину, в якому вони знаходяться. Наприклад, сталевий балон для зберігання газів, камера автомобільної шини або волейбольний м’яч. При цьому газ чинить тиск на стінки, дно і кришку балона, камери або будь-якого іншого тіла, в якому він знаходиться. Тиск газу обумовлено іншими причинами, ніж тиск твердого тіла на опору. 

Тиск газу в замкнутій посудині всюди однаковий. Пояснюють це хаотичністю руху молекул, що обумовлює однакову густину газу в повному обсязі й однакову в середньому загальну силу їхніх ударів на одиницю площі.

При постійній температурі газу його тиск збільшується при зменшенні об’єму й зменшується при збільшенні об’єму. При постійному об’ємі газу його тиск збільшується при збільшенні температури й зменшується при зниженні температури.



Атмосферний тиск
Планета Земля оточена газовою оболонкою - атмосферою. Якщо дивитися на нашу планету з далекого космосу, то вона має вигляд блакитної кулі, обриси якої розмиті серпанком. Ніби ковдра, цей серпанок огортає нашу Землю, відгороджуючи її від космосу.
Він оберігає планету людей від згубних випромінювань Всесвіту, від смертоносних коливань температури, до яких призводить зміна дня і ночі. Він підтримує незгасний вогонь життя, живлячи його киснем. Це і є атмосфера.
-       Які гази входять до атмосфери?
(Кисень, азот, вуглекислий газ, водень, гелій)
-       Чи можна чітко визначити межі атмосфери?
(Ні, неможна. Межі "розмито" і атмосфера плавно переходить у космос)

Чому виникає атмосферний тиск?
-       Чи складаються гази з молекул? (Так. Молекули перебувають у неперервному русі)
-       Ці молекули не покидають Землю, не розлітаються у космос. Чому? (Біля поверхні Землі їх утримує сила тяжіння)
Перебуваючи у складі атмосфери, молекули повітря не припиняють хаотичного руху, що й призводить до появи атмосферного тиску.
Унаслідок дії сили тяжіння верхні шари. Повітряний шар, що прилягає безпосередньо до Землі, стиснений найбільше і за законом Паскаля передає тиск, який діє на нього, в усіх напрямках. У результаті цього земна поверхня піддається тиску всієї товщі повітря (зазнає атмосферного тиску.)
Розрахунок атмосферного тиску
Розрахувати атмосферний тиск за формулою не можна тому, що необхідно знати висоту атмосфери й густину повітря. Певної межі  атмосфери немає, а густина повітря на різній висоті різна. Атмосферний тиск треба не розраховувати, а вимірювати. Уперше виміряв атмосферний тиск Е. Торрічеллі. 
Барометри

Торрічеллі, спостерігаючи за висотою ртутного стовпчика, виявив, що ця висота змінюється, тобто атмосферний тиск може збільшуватися і зменшуватися. Прикріпивши до трубки з ртуттю вертикальну шкалу дістають найпростіший ртутний барометр (від грецьких слів: барос-вага, метрео-вимірюю) – прилад для вимірювання атмосферного тиску. В школі його не використовують через велику вагу. Крім того, ртуть – отруйна речовина.
Тому для вимірювання атмосферного тиску використовують металеві барометри-анероїди (анероїд – безрідинний).

Залежність атмосферного тиску від висоти над рівнем моря.
Чим вищій від поверхні Землі шар повітря, тим менше він стиснутий, тим менша його густина, а отже, тим менший він чинить тиск. При підйомах на кожні 11 м тиск зменшується на 1 мм рт. ст.
Знаючи залежність тиску від висоти, можна за зміною показів барометра визначити висоту над рівнем моря.
Анероїди, що мають шкалу, за якою безпосередньо можна визначити висоту, називають висотомірами або альтиметрами. Їх застосовують в авіації й під час сходження на гори.












Немає коментарів:

Дописати коментар